تحقیق آلودگی هوا چالش كلان شهرها

مطالب دیگر:
📜فایل تحت اکسل تحلیل و طراحی شالوده ماشین آلات📜جزوه مکانیک محیط های پیوسته📜تاریخ و فلسفه ریاضی📜ترکمن های جهان📜نسخه مود شده کافه بازار📜دانلود برنامه ردیابی افراد از طریق شماره تلفن همراه روی نقشه📜نقشه اتوکدجزئیات گابیون بندی📜نقشه اتوکد گابیون بندی برای حفاظت شیروانی ها📜اشعار و پيشگويي هاي شاه نعمت الله ولي📜آموزش دریافت شارژ رایگان ایرانسل ، همراه اول📜آموزش كامل آردوينو از مقدماتي تا پيشرفته📜کسب و کار اینترنتی با درآمد میلیونی📜مجموعه پرفروشترین قالب های وردپرس📜101-آزمونهای مخرب و غبر مخرب در بتن و جوش و کاربرد آنها برای درک و ارزیابی گسیختگی عدم چسبندگی در سازه های تقویت شده با ورقه های FRP📜102-بررسی مزایای فناوری نوین سیستم فرمهای بتنی عایق(ICF)با رویکرد سبک سازی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان📜آموزش تضمینی کسب درآمد (100 % واقعی )📜آموزش کامل تعمیرات لامپ کم مصرف کاملا تخصصی و تصویری در قالب نرم افزار اندروید با قیمتی بسیار مناسب📜کنترل گوشی افراد خانواده (اختصاصی گلدن اپس) مخصوص والدین📜متن کامل پروژه رشته حقوق درباره گزارشات دادگاه حقوقی📜پکیج تجارت با کشور چین
تحقیق,دانلود تحقیق,كار تحقیقی,محیط زیست,آلودگی محیط زیست,آلودگی هوا,معضل آلودگی,مشكل كلان شهرها,آلودگی هوا چالش كلان شهرها|خرید آنلاین فایل|xtb
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با تحقیق آلودگی هوا چالش كلان شهرها

مقدمه
هوای پاك مایه شادمانی زندگی بشری است كه نیاز به آن بیش از نیاز به غذا و آب می باشد. صنعت مدرن امروز، باعث تولید گازها و ذرات زیادی می شود كه هوای آزاد را آلوده می كنند. در گذشته زغال در صنعت باعث تولید دی اكسید گوگرد زیادی می شد، ولی امروز به دلیل محتویات كم گوگرد در زغال، سوخت آن مشكلات زیادی تولید نمی كند ولی وسایل نقلیه موتوری مشكل اساسی هستند كه دی اكسید نیتروژن و ذرات آلی غیر قابل تجزیه تولید می كنند كه تحت اثر اشعه خورشید به ازن تبدیل می شود كه مهمترین آلوده كننده هوا می باشد. گاز دی اكسید نیتروژن ( NO2 ) هوا را به رنگ قهوه ای در می آورد و این وضعیتی است كه بسیاری از شهرها در فصل تابستان با آن مواجه هستند . ذرات ریز كه در اثر سوخت موتورهای بنزینی و گردوغبار جاده ای، دود حاصل آتش سوزی و گرده های گیاهان تولید می شود عامل آلودگی هوا در روزهای زمستانی است .
تعریف آلودگی هوا:
آلودگی هوا یعنی افزایش میزان گازهای سمی و ذرات ریز جامد و مایع در هوا در غلظت هایی كه تهدید كننده سلامتی هستند .
منابع آلودگی هوا:
مهمترین منابع آلودگی هوا عبارتند از :
1- وسایل نقلیه
2- كارخانجات صنعتی
3- دود ناشی از آتش سوزی
4- گرده های گیاهان
5- طوفانهای شن و ماسه روان
6- طوفان ،گردوغبارو فعالیت آتشفشانها و آتش سوزی جنگل
مهمترین آلوده كننده هوا :
1- ذرات جامدparticulate matter) (: این ذرات از سد دفاعی طبیعی بدن عبور می كنند و به طور عمقی به ریه ها نفوذ و باعث تشدید آسم و اختلال عملكرد ریوی می شوند.
2- ازن: این گاز از واكنش های شیمیایی در جو و تحت تاءثیر نور آفتاب تولید می شود و محرك قوی سیستم تنفسی است.
3- دی اكسید نیتروژنNO2) ( 4- منواكسید كربن (CO)
5- سرب pb ) ( 6- دی اكسید گوگرد ( SO2)
7- سولفات ها و سولفیدهیدروژن 8- آكرولئین Acrolein (تشدید آسم )
9- دیوكسین: دیوكسین باعث تشدید اختلال در تكامل جنین و افزایش خطر سرطان می گردد.

عوارض آلودگی هوا:
آلودگی هوا در دراز مدت می تواند برای انسان كشنده باشد در یك تجربه تلخ ، طی یك هفته آلودگی هوا در دسامبر 1952 در شهر لندن حدود 4700 نفر فوت كردند كه بیشتر آنان مبتلایان به بیماریهای قلب و ریه و افراد مسن بودند. آلودگی هوا باعث تحریك مجاری هوائی و تشدید آسم می شود و هرچه میزان ازن هوا بیشتر باشد، تعداد بیشتری از افراد، مبتلا به آسم می شوند تماس دراز مدت با آلودگی هوا باعث بروز برونشیت مزمن و آمفیزم میگردد. آلودگی هوا با گاز رادون ( ناشی از سوخت موتورهای دیزلی و صنایع سنگین ) باعث سرطان ریه می شود . همچنین آلودگی هوا باعث مرگ و میر حیوانات شده و برای گیاهان مضر می باشد و علاوه بر آن باعث افزایش عفونت های تنفسی می شود. آلودگی هوا اثرات غیر قابل جبرانی بر آثار باستانی و میراث فرهنگی دارد .
تاثیرات آلودگی هوا بركودكان:
كودكان به دلایل زیر نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتری از آلودگی هوا قرار می گیرند:
1- كودكان و شیرخوارگان با سرعت بیشتری تنفس می كنند و این باعث افزایش تماس با مواد آلوده كننده هوا می شوند .
2- كودكان اكثرا" تنفس دهانی دارند كه به این ترتیب فیلتر بینی كه قسمتی از آلودگی هوا را می گیرد بطور موءثر نمی تواند عمل كند.
3- كودكان بیش از بزرگسالان در محیط آزاد به سر می برند بخصوص در فصول گرم و تابستان كه سطح آلودگی شدیدتر است.
4- سیستم ایمنی و ارگانهای وابسته در كودكان هنوز نارس است و نسبت به آلودگی حساس تر است مثل سرب كه در استخوان های درحال رشد رسوب می كند. آلودگی هوا باعث تحریك انسداد راههای هوائی و تشدید آسم می شود و برنمو سیستم عصبی و تنفسی و ایمنی و غدد داخلی تاثیر می گذارد و می تواند خطر سرطان را در سال های بعدی زندگی افزایش دهد .
دی اكسید كربن و اهمیت آن در كیفیت هوای داخل ساختمان ها:
علی رغم اینكه دی اكسید كربن یك گاز آلاینده نبوده و بر سلامتی انسان هیچگونه تاءثیری ندارد ولی همواره به عنوان یك عامل مهم در بررسی كیفیت هوا داخل ساختمانها و به عنوان شاخصی جهت نحوه عملكرد سیستم تهویه مد نظر قرار می گیرد . در صورتیكه غلظت CO2 بالاتر از 1000 ppm باشد افرادیكه در معرض این هوا باشند احساس عدم تازگی و ساكن بودن هوا می نمایند. كیفیت بد هوا در اتاق ها منجر به خستگی ، عدم تمركز و عدم رضایت افراد می شود، كه اغلب ناشی از تهویه نامناسب ساختمان می باشد كه رابطه مستقیمی با غلظت CO2 دارد، لذا در برخی سیستم ها كه از تهویه اتوماتیك استفاده می نمایند از غلظت CO2 به عنوان معیاری جهت تنظیم میزان هوای تازه ورودی به سیستم استفاده می شود.
شاخص های كیفی هوا (AQI)
AQI (یا شاخص كیفیت هوا) یك شاخص برای گزارش كیفیت هوای روزانه است. این شاخص جایگزین شاخص قبلی PSI (Pollution Standard Index ) گردیده است .
AQI ، هشدارهای لازم در رابط با تاثیر هوای آلوده بر سلامتی شما را نشان می دهد.